In honor of Hunger Action Month, I am once again taking on the SNAP Challenge from September 15 – 21. With cuts to the SNAP funding last November, we were left with even less to work with this year. The goal was to work with $4.25 per person for each day, giving us $59.50 to work with. This is $3.50 less than what we had last year when we completed the Challenge. It doesn’t seem like much, but $3.50 could have gotten us quite a bit more food.
The $59.50 must cover everything we eat or drink in the next week – this means no going out; no free food from family, friends, or coworkers; and no running to the store mid-afternoon for a snack. Any food that you currently have in the house is out-of-bounds, with the exception of spices and condiments.
Planning for this year’s SNAP Challenge was way more stressful that last year. On top of a more limited budget, I had to figure out how to feed both of us while we’re living in two cities, meaning I had to come up with meals that I could prep ahead of time and leave behind for Mike. I’ve also become a lot less aware of how much I was spending on groceries these past few months and I’ve fallen out of the habit of menu planning. I did my best and ended with the following menu plan:
Dinner:
Spinach & tofu lasagna rolls
Chicken taco soup
Peanut butter noodles with chicken and veggies
Pasta with zucchini in a lemon-yogurt sauce
All lunches, as usual, would be dinner leftovers. Some dinners would be leftovers as well. This plan follows pretty closely what I do on a weekly basis – make a few dinners that we eat for several meals.
Breakfast:
Oatmeal with raisins
Greek yogurt with agave
Regular fruit yogurt
Peanut butter toast
Snacks:
Celery/carrots with peanut butter
Apples
Toast with peanut butter
We did most of our shopping at Aldi, as I’ve found that it’s the most economical option out there. I ended up getting two things from the Asian grocery store near our house, since Aldi doesn’t carry ginger or tofu. Here’s the breakdown of what we bought:
Produce:
- Cilantro: 0.69
- Onions: 1.79
- Celery: 0.49
- Avocados (2): 0.49 each
- 3 pack of garlic: 0.79
- Baby spinach: 1.79
- Granny smith apples: 3.29
- Lemons: 2.29
- Bananas: 1.20
- Carrots: 0.99
- Ginger: free (from the Asian grocery store -this always happens when I get the 1″ nubs of ginger)
- Corn (3): 1.00 (from farmers’ market)
Dairy:
- Extra sharp cheddar: 1.99
- Individual yogurt cups (4): 0.39 each
- Parmesan: 1.99
- Low fat cottage cheese: 2.29
- Plain nonfat Greek yogurt tub: 3.89
Protein:
- Eggs: 1.15
- Chicken breasts: 5.99
- Firm tofu: 1.79 (from Asian grocery store)
Canned/dried:
- Natural creamy peanut butter: 1.49
- Diced tomatoes (2): 0.59 each
- Black beans (2): 0.59 each
- Tomato sauce: 0.25
- Tortilla chips: 1.69
- Spaghetti sauce: 0.99
- Agave: 2.49
- Old fashioned oats: 2.29
- Whole grain spaghetti (2): 0.89 each
- Lasagna noodles: 1.49
- Lemon juice: 1.89
- Raisins: 2.89
- Whole wheat bread: 1.29
Total: $56.85 ($2.65 left)
What we picked from the garden: the few tomatoes we had left, two small bell peppers, hot peppers, and zucchini.
I think I did OK, but I won’t really be able to tell until the week is over. I will admit that I had a minor meltdown while we were shopping because I realized that I hadn’t planned for enough meals. I had to figure out another meal last-minute and hack off a bunch of “extras” we had on our list like coffee (Mike willingly gave this up!), almonds, peanuts, and more fruit and vegetables.
Monday, September 15, 2014 at 6:51 am
Can’t wait to see how your SNAP challenge week goes!